Hüvelygomba rizikófaktorai
Terhesség, szoptatás
Várandósság, szoptatás idején a női szervezetben megváltozik a hormonok szintje, és ez hatással lehet a hüvelyflóra egyensúlyára.
Életkor
A hüvelygomba a statisztikák szerint leggyakrabban a fogamzóképes korú nőknél alakul ki, ám akár a klimaxon túl is megjelenhet.
Betegségek
Cukorbetegséggel élő nőknél gyakoribb lehet a hüvelygomba, mivel a magasabb vércukorszint kedvez a Candida gombák szaporodásához. Emellett bármely egyéb betegség, amely meggyengíti az immunrendszerünket, hajlamosíthat hüvelygombára.
Gyógyszerek
Az antibiotikumot, vagy magas hormontartalmú fogamzásgátlót szedő nők körében viszonylag gyakran fordul elő hüvelygomba, mivel ezek a gyógyszerek befolyásolhatják a hüvelyflóra állapotát is.
Nem megfelelő intimhigiénia
A nem megfelelő (elégtelen vagy túlzásba vitt) tisztálkodás, vagy a gyakori irrigálás (hüvelyöblítés) felboríthatja a hüvelyflóra egészséges egyensúlyát, ami a Candida gombák túlszaporodásához vezethet.
Egyéb
A hüvelygomba kialakulására hajlamosíthatnak bizonyos öltözködési szokások (pl. túl szűk, illetve műszálas alsóruházat viselése), a szénhidrátdús étrend, vagy akár a szexpartnerek gyakori váltogatása. Sok nőnél pedig jellemzően strandolás/wellness után jelentkeznek panaszok, mert az uszodai klóros víz is felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát.
Tippek hüvelygomba ellen
Gondoskodjunk a hüvely élettani pH-értékének fenntartásáról, amivel megelőzhető a káros mikroorganizmusok, köztük a Candida gomba túlszaporodása a hüvelyben.
Antibiotikum-kúra után ne csak a bélflóra, hanem a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállításáról is gondoskodjunk!
Változókorban (menopauza, klimax) óvjuk a hüvelyünket! Ebben az állapotban a hüvelyhám sorvadásnak indul, hajlamosabb a sérülésekre, fertőzésre, így a hüvelygombára is. Bővebben: www.cikatridina.hu
Kerüljük az illatosított intimspray-ket, betéteket, tamponokat, törlőkendőket és WC-papírokat, használjunk a szeméremtájékon szappan- és illatmentes mosakodókat. Ezzel megvédhetjük a hüvely védő, enyhén savas állagát, és elkerülhetjük az intim testtájék irritációját.
A Candida nem kívánt elszaporodását speciális étrenddel is megakadályozhatjuk, de kérjük ki mindig orvosunk véleményét – a Candida diétáról bővebben ITT!
A hüvelyt belülről egyáltalán nem ajánlott „kimosni” – egyetlen esetet leszámítva: amikor orvos írja elő a hüvelyöblítést. A rendszeres hüvelyöblögetés (irrigálás) többet árthat, mint használ: ugyanis a hüvely érzékeny, öntisztuló szerv, amelynek biológiai egyensúlyát óvnunk kell!
Ne kezeljük a hüvelygombát házilag! A diagnózis felállítása és a kezelés orvosi feladat: a kóros folyást, és az egyéb kellemetlen tüneteket nem csak gomba, hanem baktérium vagy akár szexuális úton terjedő parazita (Trichomonas) is okozhatja, sőt a fertőzés kevert is lehet. Más a kórokozó, más a kezelés! Bővebben: www.noiterep.hu
Kihagyhatatlan életmód tippjeink candia esetén
Különösen ügyeljünk a higiéniára a menstruáció alatt: ne hagyjuk bent túl sokáig a tampont, illetve a betétet is cseréljük rendszeresen! Ugyanis a menzesz idején a hüvelyben megváltozik a pH-érték, emiatt megbomlik az egészséges belső egyensúly, ezért gyakrabban fordulhat elő hüvelyi fertőzés menstruáció alatt.
Öltözködjünk kényelmesen, részesítsük előnyben a pamut fehérneműt! A gombák kedvelik a nedves, fülledt környezetet, ezért egy műszálas bugyiban könnyebben szaporodnak, ezzel szemben a száraz, jól szellőző pamut fehérnemű nem kedvez a gombák megtelepedésének. A sztreccsnadrág, szűk farmer helyett viseljünk gyakrabban szoknyát és ruhát, a harisnyanadrág helyett pedig inkább combfixet!
Cseréljük le a vizes fürdőruhát, az átizzadt edzőruhát! A fürdőzés után – történjék az télen vagy nyáron, wellness-ben vagy a Balatonban – mindig zuhanyozzunk le, a szaunában pedig csak a saját törölközőnkre vagy lepedőnkre üljünk.
Lehetőleg tartózkodjunk a szextől, ha gombás hüvelyfertőzésünk van. Bár a hüvelygomba nem szexuális úton terjed, de a partnerek közötti oda-visszafertőződés azért reális veszély. Legyünk türelmesek a teljes gyógyulásig, megéri!
Nem mindegy, hogy milyen terhességmegelőző módszert alkalmaznak a hüvelyfertőzésre hajlamos nők! Köztudott, hogy a hormontartalmú fogamzásgátlók szedése hajlamosít hüvelyfertőzésekre. Ezért a hatásos és biztonságos fogamzásgátló módszer kiválasztásakor konzultáljunk nőgyógyászunkkal!
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A Micovag Plus hüvelykúp a hüvelygomba kiegészítő kezelésére javasolt gyógyászati segédeszköz.
Képes gátolni a gombák szaporodását
Csökkenti a hüvely viszketést
Enyhíti az égő érzést
Speciális, komplex összetétel: bórsav, tejsav, bizabolol (kamillából származó illóolaj)
Teljessé teszi a gombaellenes kezelést, különösen gyakran kiújuló hüvelygomba esetén
Patikában recept nélkül kapható